اعتماد به نفس در نوشتن (1)

خانه/مقالات/درباره نوشتن/اعتماد به نفس در نوشتن (1)

اعتماد به نفس در نوشتن (1)

اعتماد به نفس در نوشتن (1)

گاهی می ‌خواهیم بنویسیم، اما نمی دانیم از كجا شروع كنیم. با آنكه برای نوشتن كلی حرف داریم! با خود فكر می كنیم شاید موضوعی كه می خواهیم درباره آن بنویسیم زیاد هم جالب نباشد. یا اینكه خوب نتوانیم بنویسیم. گاهی به آنچه می نویسیم اطمینان نداریم و آن را منتشر نمی كنیم. با خود فكر می كنیم شاید چیزی كه می نویسیم زیاد خوب از آب در نیاید و خواندنی نباشد! همه‌ی اینها نشانه های عدم اعتماد به نفس در نوشتن هستند.
یكی از ویژگی های مهمی كه در نوشتن باید داشته باشیم، «اعتماد به نفس در نوشتن» است. خصوصیتی كه در ابتدا و حین نوشتن و پایان خود را نشان می دهد. به اين نيز توجه داشته باشيد: اصلاً شاید اعتماد به نفس ما به طور كلی ضعیف باشد و حالا در كار «نوشتن» خود را نشان داده است.
برخی این وضعیت را دوست ندارند و از مواجهه با آن می گریزند. اما به نظر من، بروز چنین مسئله ای، و مشاهده ی چنین علامتی فرصت بسیار خوبی است برای اینكه این مشكل را پیگیری و به طور ریشه ای حل كنیم.

www.parnevisa.com

سايت پرنويسا: آموزش نوشتن، ويرايش و توليد محتوا

«نوشتن مهارتی آموختنی است»

در این مقاله مسئله «اعتماد به نفس در نوشتن» را بررسی می كنیم. این بررسی همچنین به ما كمك می كند تا نقش «اعتماد به نفس» را در موفقیت در كارها بیشتر بشناسیم. با ما همراه باشید.

www.parnevisa.com

سايت پرنويسا: آموزش نوشتن، ويرايش و توليد محتوا

«نوشتن مهارتی آموختنی است»

«اعتماد به نفس» چیست؟

اعتماد به نفس یعنی: «اتكاء به خود». یعنی اطمینان داشته باشیم كه می توانیم كاری را در حدّ استاندارد خاصّی انجام دهیم. اعتماد به نفس در اصل به توانایی در انجام اقدام بجا و مؤثر در هر شرایطی گفته می شود. بدون توجه به اينكه این شرایط چقدر سخت یا آسان باشد.(ص 28، كتاب ایجاد اعتماد به نفس به زبان آدمیزاد)
مفهوم دیگری كه معمولاً در كنار اعتماد به نفس مطرح می شود، ‌مفهوم «عزت نفس» است كه به معنای احساس ارزشمندی فرد برای خودش است. هر انسان موفقی از «عزت نفس یا احساس ارزشمندی» نسبت به خود، و «اعتماد به نفس» نسبت به انجام كارهای درست و مثبت خود برخوردار است.

www.parnevisa.com

سايت پرنويسا: آموزش نوشتن، ويرايش و توليد محتوا

«نوشتن مهارتی آموختنی است»

«اعتماد به نفس در نوشتن» چیست؟

با توجه به تعریفی كه گفته شد، اكنون یك كار مشخص مثلاً «كار نوشتن» را در نظر بگیرید. نتيجه اين است: «اعتماد به نفس در نوشتن»، یعنی اطمینان داشته باشیم كه می توانید در حدّ استانداردی بنویسیم. شاید این تعریف را بتوان در دو كلمه: «اطمینان» و «حدّ استاندارد» خلاصه كرد.
وقتی نسبت به موضوعی یا كاری «اطمینان» داریم، قلبمان محكم است و احساس می كنیم می توانیم از پسِ آن كار بربیاییم. این یك حالت درونی است كه بارها آن را تجربه كرده ایم و شاید سخن گفتن از آن یا تعریفش چندان ضروری نباشد. مثلاً یك مادر اطمینان دارد كه می تواند با مقداری مواد اولیه و امكانات، و البته عشق و علاقه شام خوشمزه ای برای خانواده اش تهیه كند.
توجه به «حدّ استاندارد» هم اهمیت دارد. باید بپذیریم در درجه اول همین كه بتوانیم كاری را خوب انجام دهیم، كافی است.
نكته ی مهم این تعریف، آن است كه «اطمینان داشتن» و «حدّ استاندارد» نيز با هم ارتباط دارند. همین كه حدّ استاندارد خاصّی را برای یك كار در نظر بگیریم، رساندن خود به آن آسان می شود. و بنابراین اطمینان پیدا كردن به توانایی خود در انجام آن كار ساده و ميسر است.
فراموش نكنیم كه گاهی در نخستین گام های انجام یك كار، انتظارات بسیار بالا از خود داشتن باعث می شود كه اعتماد به نفس ما در مورد انجام آن كار تضعیف شود و این نوع رفتار حتی ممكن است به عزت نفس و احساس ارزشمندی ما نیز لطمه بزند.

حدّ استاندارد در مهارت «نوشتن» چیست؟

حدّ استاندارد نوشتن، یك نقطه ی میانگین است كه در آن فرد قادر است حرف یا دیدگاه خود را به صورت مكتوب بیان كند، و درست، ساده و قابل فهم بنویسد. همان طور كه می بینید، اطمینان به توانایی نوشتن در چنین حدّی كار ساده ای است.

www.parnevisa.com

سايت پرنويسا: آموزش نوشتن، ويرايش و توليد محتوا

«نوشتن مهارتی آموختنی است»

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

مارك تواین می گوید: «هر كدام از ما در درونمان توانایی رسیدن به هر آرزویی را داریم. فقط نمی دانیم چطور از این توانایی استفاده كنیم.»

یكی از كارهای مهمی كه برای شناخت بهتر خود و تقویت اعتماد به نفس باید انجام دهیم، این است كه نقاط قوت خود را پیدا كنیم. یكی از خصوصیات افرادی كه اعتماد به نفس بالایی دارند، ‌این است كه برای خودشان ارزش قائلند. آنها دید مثبتی نسبت به خودشان دارند، یعنی می دانند چطور خودشان را دوست داشته باشند و نقاط قوتشان را می شناسند.
اگر برای كاری كه در انجامش مهارت زیادی دارید، ارزشی قائل نباشید، اعتماد به نفستان كم می شود. تحقیقات نشان می دهد اگر كاری كه در آن مهارت دارید برایتان ارزش داشته باشد، در آن زمینه اعتماد به نفس بالایی پیدا می كنید. برای بالا بردن اعتماد به نفس باید از نقاط قوت خود شروع كنید. برای رشد و تقویت اعتماد به نفس باید روی كارهایی تمركز كنید كه در آنها مهارت دارید، نه اینكه به سمت چیزی بروید كه زیاد خوب انجامش نمی دهید.(ص37، كتاب ایجاد اعتماد به نفس به زبان آدمیزاد)
عامل مهمی كه باعث كاهش اعتماد به نفس ما می شود، دست كم گرفتن خود است. بنابراین در هر وضعیتی كه به سر می برید، بهترین كار این است كه از نقاط قوت خود شروع كنید. ابتدا نقاط قوت و توانمندی های خود را در زمینه های مختلف بشناسید. فهرستی از آنها تهیه كنید و برای تك تك آنها خدا را شكر كنید. حالا می توانید با اطمینان و استحكام بیشتری به زندگی و كار خود بپردازید.
لطفاً همين حالا دست به كار شويد و فهرستی از نقاط قوت و توانمندی های خود تهيه كنيد. (هرچه بيشتر، بهتر!)
1.
2.
3.

www.parnevisa.com

سايت پرنويسا: آموزش نوشتن، ويرايش و توليد محتوا

«نوشتن مهارتی آموختنی است»

افزایش اعتماد به نفس در كارِ نوشتن

قرار شد برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی و كار، از نقاط قوت خود شروع كنیم. این فرمول در مورد «نوشتن» هم كار می كند. سطح نوشتن هر كسی برای خود او تا حدّی شناخته شده است. هر كسی می داند چگونه می نویسد و چقدر این كار را خوب انجام می دهد.

اگر در نوشتن توانمند و ماهر هستید، باید قدر این توانمندی و مهارت را بدانید، به خاطر آن شكرگزار باشید و كار خود را با اطمینان بیشتری دنبال كنید.
برخي افراد در نوشتن ضعیف و كند هستند، نوشته آنها روان و گویا نیست و اشكالات فراوانی دارد. دليل اينكه چنين افرادی كمتر می نويسند و اعتماد به نفس پايينی در نوشتن دارند، مشخص است: فقدان مهارت نوشتن. و تنها چاره ی آن كسب «مهارت نوشتن» است. همان طور كه گفتیم، وقتی در كاری مهارت داریم، اعتماد به نفس بالایی احساس می كنیم، و بالعكس زماني كه در كاری مهارت نداریم، اعتماد به نفس ما كم می شود.
اگر به نوشتن علاقه دارید و دوست دارید اندیشه ها و احساسات خود را از اين طريق بیان نماييد و با ديگران ارتباط برقرار كنيد، بهتر است نوشتن را به نحو پایه ای بیاموزید. من معتقدم «نوشتن» یك مهارت آموختنی است كه می توان به سادگی  آن را آموخت و با تمرین و استمرار در طول زمان ارتقاء داد. البته عوامل دیگری نیز در بهبود نوشتن نقش دارند كه می كوشم آنها را در سایت پرنویسا معرفی كنم.
اگر با وجود توانمندی در نوشتن، باز هم احساس كمبود اعتماد به نفس می كنید، احتمالاً ریشه ی این مشكل جای دیگری است و به عوامل دیگری بر می گردد. در مقالات بعدی می كوشیم این موضوع را باز كنیم.
مقالات و آموزش های سایت پرنویسا را دنبال كنید.

www.parnevisa.com

سايت پرنويسا: آموزش نوشتن، ويرايش و توليد محتوا

«نوشتن مهارتی آموختنی است»

مقاله «ترس از نوشتن» را هم بخوانيد

مقاله «بررسي علل ترس از نوشتن» را هم بخوانيد

توسط | 2017-05-20T00:25:26+00:00 می 16th, 2017|درباره نوشتن, مقالات|26s دیدگاه

درباره نویسنده:

26 دیدگاه

 1. حسنیه رضایی 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

  مقاله جالب و مفیدی بود تا به حال از این دید به نوشتن نگاه نکرده بودم. منتظر مقالات خوب بعدی تون هستیم.

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   سپاس از شما مخاطب گرامی

 2. شهريار ناصح 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

  استاد مقاله عالی بود

  چند نکته که بسیار عالی نوشته بودین رو دلم نمیاد اینجا بیان نکنم:
  1- همین که کسی که اعتماد به نفس در زمینه ای داره نیاز کمتری به تشویق احساس میکنه
  2- هم اینکه مشخص کردن معیار استاندارد از اون رسیدن بهش رو آسون میکنه
  3- احترام به مهارتی که داریم را زیبا بیان کرده بودید، این بی احترامی به کم شدن عزت نفس هم می انجامد. زمانی که خود فرد هم ارزش زیادی برای یک بخش شکوفای درونش که در یک مهارت متجلی شده قائل نباشد.

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   سپاس فراوان از شما استاد ناصح
   بسيار خوشحالم كه مخاطبان فرهيخته اي چون شما مقالات را با دقت و موشكافي مي خوانند
   به خصوص كه خود جنابعالي به عنوان مدرس و سخنران در زمينه «بهبود فردي و ارتباط مؤثر» در كتاب خوب خودتان با نام «بدنسازي ارتباطات» به موضوع مهم «عزت نفس» به طور مفصل پرداخته ايد
   پيروز و نويسا باشيد

 3. محدثه محمدي 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

  مقاله جالبي بود
  ممنون از شما استاد
  به من خيلي كمك كرد
  تمركز روي نقاط مثبت بسيار موثر است.

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   سپاس از شما
   تمركز روي نقاط مثبت، يكي از اصول مهم «خودياري» است
   با اين كار به پيشرفت خودمان كمك مي كنيم
   پيروز و نويسا باشيد

 4. محدثه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

  خيلي كامل و عالي بود

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   سپاس

 5. مهری 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

  ممنون از شما كه اين چنين روان و در عين حال علمی ارتباط توانايی نوشتن را با اعتماد به نفس بيان كرديد.
  موفق و سربلند باشيد استاد شيربيشه عزيز

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   سپاس از شما مخاطب عزيز
   پيروز و نويسا باشيد

 6. مسعود زارعی 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

  سلام و تشکر!
  ممکن است بفرمایید: “حدّ استاندارد در مهارت «نوشتن» ” را چگونه باید تشخیص دهیم؟
  من مقاله‌ای را می‌نویسم ولی نمی‌دانم در حد استاندارد می‌باشد یا نه؟

  بازهم ممنون.

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   با سلام
   متشكرم كه مقالات را با دقت دنبال مي كنيد
   در مقالات بعدي بيشتر اين موضوع را توضيح مي دهم
   در اينجا به اختصار بايد بگويم، حدّ استاندارد در هر كاري تعريفي دارد
   در نوشتن منظور از حدّ استاندارد: ساده، روشن، و درست نوشتن است.
   انتقال پيام و بيان به صورت مكتوب بايد طوري باشد كه نوشته براي مخاطب قابل درك و قابل استفاده باشد

 7. مهرانگیز 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

  ممنون از نکات کاربردی و مفیدی که عنوان شد . کاش در ادامه صحبتی هم در مورد اعتماد به نفس کاذب داشته باشید . تا افراد با تعهد و مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به خوانندگانشان دست به قلم ببرند . موفق باشید .

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   سپاس از شما
   به نكته خوبي اشاره كرديد كه سعي مي كنم در مقالات بعدي در خصوص «اعتماد به نفس در نوشتن» به آن اشاره كنم
   اعتماد به نفس كاذب، در حقيقت اعتماد به نفس نيست. بلكه يك توهم و اشتباه است.
   ما يا در كاري مهارت قابل قبولي داريم يا در حال كسب آن مهارت هستيم. در هر صورت همان طور كه گفتيد بايد با تعهد و مسئوليت پذيري بنويسيم و رفتار كنيم

 8. سلام و روز بخير
  مقالات ارايه شده بسيار خوب و کاربردي بود
  خداقوت ميگم و آرزوي موفقيت روز افزون براي شما دارم

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   با سلام به شما مخاطب گرامی
   بسيار سپاسگزارم
   پيروز پرانرژي باشيد

 9. شرافتی 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

  با سلام و احترام . تشکر و سپاس که در مورد نویسندگی به مواردی اشاره می نمایید که عمومیت دارد. تعیین برخی موارد همچون سطح استاندارد یا موارد دیگر به نویسندگان تازه کار بسیار کمک می کند و این درست همان حالتی است که بچه ای در ابتدای کار می خواهد تازه راه بی افتد . بنابراین پله ای کار کردن و انجام تمرین های مناسب در هر مرحله به پیشرفت فرد در نویسندگی کمک خواهد کرد. با تشکر

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   با سلام
   سپاس از شما مخاطب گرامی
   مثال خوبی ارائه كرديد. راهنمايی ها دقيقا همين نقش را دارند.
   اميدوارم در مسير نوشتن پيروز باشيد

 10. ای کاش در مدرسه ها نیز نوع برخورد و نوع نگاه شما نسبت به نوشتن و نگارش صورت می گرفت
  خیلی از دانش آموزانی که از خواندن انشا فرار می کردند اعتماد به نفس نوشتن نداشتند و متاسفانه یک کلام هم در این مورد صحبت نمی شد که بتوانند این مشکل خود را حل کنند
  ممنون از شما که به این موضوع بسیار مهم در تمام زندگی از زاویه نوشتن پرداختید

  • پروین شیربیشه 11/06/2017 در 22:15 - پاسخ

   سپاس از توجه شما به اين مقاله
   همينطور است كه فرموديد.
   بي توجهي به برخي از مسائل، سبب مي شود كه سالها حل نشده باقي بمانند و حتي جنبه هاي ديگر شخصيت، زندگي و عملكرد افراد را هم تحت تأثير خود قرار بدهند.
   اگر نحوه تفكر ما به سمت حلّ مسئله و پيدا كردن راهكار باشد، پيشرفت خواهيم كرد.

 11. علیرضا سیف 11/06/2017 در 22:15 - پاسخ

  با سلام خدمت استاد گرامی سرکار خانم شیر بیشه
  در این مقاله به نکات زیبایی اشاره شد از جمله توجه به داشته ها و تمرکز کردن بر روی داشته ها و نکته زیبای دیگری که در این مقاله دیدم قانون شکرگزاری بود که شما در این مقاله به آن اشاره نمودید و این نکته بسیار مهم است که با توجه به داشته ها راحت ترو سریع تر می توانیم به سمت موفقیت پیش برویم .

  • پروین شیربیشه 11/06/2017 در 22:15 - پاسخ

   سلام استاد ارجمند
   سپاس از شما
   به اميد موفقيت با تمركز بر داشته ها

 12. فرشته خطیبی 11/01/2018 در 22:15 - پاسخ

  درود بیکران به دوست عزیزو خوش فکرم .
  مقاله ، پر نغزیست . امیدوارم مهارت درست نوشتن درسرفصل اهم آموزش های مدارس(بخصوص مقطع آموزش ابتدایی ) نیزجدی گرفته شود چراکه داشتن این مهارت ، خود گام مهمیست به سمت اصل مهم «خودياري» که بطور حتم تاثیرات شگفت انگیزی در پیشرفت وشکوفایی شخصیت درونی کودکان و انسان در حال رشد دارد .
  امید به شکوفایی قلم های کودکان سرزمین مادریمان

  • پروین شیربیشه 11/01/2018 در 22:15 - پاسخ

   درود و سپاس فراوان از حسن نظر شما دوست گرامی

 13. پورحسن 11/01/2018 در 22:15 - پاسخ

  سلام
  با تشکر از مقاله خوبتان
  نمی دانم از کجا شروع کنم!!! پس این مشکل من نیست!!!!
  نکته ای که فرمودین: “انتظار بسیار بالا باعث کاهش اعتماد به نفس می شود” برایم این پیام را داشت که اول کار دنبال کیفیت بالا و بی نقص نباشم و فقط شروع کنم.
  و شکرگزاری برای داشته ها و توانمندی ها… حتما اهرمی قوی برای پیشرفت هست، در موارد دیگه من انجام دادم و نتیجه خوبی گرفتم.
  موفق و سربلند باشید.

  • پروین شیربیشه 11/01/2018 در 22:15 - پاسخ

   سلام و سپاس
   همين طور است! مشابه زمينه های ديگر زندگی. بايد عمل كنيم تا نتيجه بگيريم.
   پيشرفت در مسير نوشتن اتفاق می افتد، نه اينكه قبل از نوشتن انتظار داشته باشيم كه يك نويسنده حرفه اي باشيم.

درج دیدگاه