تجربه‌ی خواندن کتاب «دانسته هایت را به کار بگیر»

خانه/ایده‌ گرفتن از کتاب‌ها, مقالات/تجربه‌ی خواندن کتاب «دانسته هایت را به کار بگیر»

تجربه‌ی خواندن کتاب «دانسته هایت را به کار بگیر»

تجربه‌ی خواندن کتاب «دانسته هایت را به کار بگیر»/

چند ماه پیش کتاب «دانسته هایت را به کار بگیر» را خواندم. نویسنده‌ی اصلی این کتاب، کن بلانچارد یکی از نویسندگان و سخنرانان حرفه‌ای در حوزه‌ی مدیریت است. این کتاب توسط آقای سعید محمدی، مدیر مؤسسه‌ی مطالعه شریف به فارسی ترجمه شده و نشر تعالی آن را امسال منتشر کرده است. ایده ی اصلی این کتاب همان‌طور که از نامش پیداست، بکارگیری دانسته‌ها است. یکی از کارهایی که نویسنده در این کتاب به درستی انجام می‌دهد، بررسی علل عدم بکارگیری دانسته‌ها توسط مخاطبان است. نویسنده‌ای در طی گفتگو با یک کارآفرین موفق این علل را پیدا می‌کند و در پایان نتیجه می‌گیرد که با کار کردن روی این علل، یا به عبارتی رفع این موانع می‌توان انتظار داشت افراد به نحو مؤثری دانسته‌های خود را به کار گیرند.

تأثیر ایده‌ی اصلی کتاب بر من به عنوان یک خواننده

خواندن این کتاب تاثیر خوبی روی من گذاشت. چون به عنوان یک خواننده عادت دارم خودم را مخاطب مستقیم موضوعی بدانم که در کتاب مطرح می‌شود و این روش معمولاً برای درک و دریافت آنچه می‌خوانم، بسیار مؤثر است. موانعی که در این کتاب در مورد بکارگیری دانسته‌ها شمرده شده، سه مانع اصلی است: انباشت اطلاعات؛ فیلترهای منفی؛ و عدم پیگیری.

البته به نظر می‌رسد عوامل فرعی دیگری هم ضمن این سه مانع اصلی قابل گنجاندن باشند. و صد البته این بستگی دارد به اینکه اصولاً یادگیری و شکل‌گیری دانسته در مرحله ی اول انجام شده باشد یا نه؟! با فرض اینکه یادگیری درست اتفاق افتاده و دانسته‌ای برای فرد شکل گرفته و به صورت داده ها، اطلاعات یا محفوظاتی در حافظه‌ی فرد ثبت شده باشد، حال این پرسش مهم مطرح می‌شود که اینها چقدر پایدار و چقدر قابل بکارگیری هستند؟ اگر همه‌ی آنها قابل بکارگیری هستند، پس چرا این اتفاق در عمل و واقعیت نمی‌افتد یا بسیار کم رخ می‌دهد؟! چرا با وجود این همه کتاب خواندن، جمع آوری اطلاعات، ساعات بسیار نشستن در سر کلاس و سمینار، شرکت در امتحانات، گذراندن دوره‌های مختلف و تماشای برنامه‌های آموزشی، پس از زمان کمی بسیاری از اطلاعات از دست می‌رود؟! و مهم‌تر اینکه چرا مخاطبان این آموزش‌ها و مطالعات، در زندگی خود از آنها استفاده‌ی چندانی نمی‌کنند؟! 

این پرسش‌ها دقیقاً چیزی است که کتاب قصد دارند به آن پاسخ دهد و برای رفع آن راهکار پیدا کند. راهکاری که هم به درد مخاطبان آموزش گیرنده می‌خورد و هم به درد مخاطبان آموزش دهنده، یعنی معلمان.

پیشنهاد می‌کنم برای تهیه‌ی این کتاب ارزشمند و یا دانلود رایگان 50 صفحه‌ی آن به طور الکترونیکی به سایت مطالعه شریف به این آدرس مراجعه کنید: http://motalesharif.com

کار یک مخاطب آموزش گیرنده – آموزش دهنده

به عنوان یکی از خوانندگان این کتاب که در هر دو نقش ظاهر می‌شود، باید سیر یادگیری در زندگی خودم را به یاد بیاورم و پس از یافتن این موانع در آن، برای رفع آنها کوشش خود را آغاز کنم. این نتیجه‌‌ی بزرگی است که از خواندن این کتاب برایم «در عمل» حاصل می‌شود. قطعاً پس از شناسایی این عوامل، دیگر بهانه‌ای جایز نیست و نباید منتظر کسی بود که بیاید و آنها را بردارد. به عنوان یک آموزش گیرنده‌ی بزرگسال، این خودم هستم که باید این موانع را از جلوی بکارگیری دانسته‌هایم بردارم. همچنین به عنوان یک آموزش دهنده وظیفه دارم که در فعالیت آموزشی‌ام به آنها توجه کنم. 

می‌دانم و یقین دارم اگر بتوانم به نحو درونی و فردی این عوامل مزاحم و مختل‌کننده را کنترل کنم و در بکارگیری دانسته‌هایم موفق شوم، به نحو بیرونی در فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خودم نیز می‌توانم به آموزش گیرنده‌هایم کمک کنم دانسته‌هایشان را بهتر به کار گیرند. این فرمول مبتنی بر آغاز یک حرکت از درون خود و گسترش آن به بیرون و پیرامون است که من به درستی و اثربخشی آن باور دارم. کاری که سعی کردم  با نوشتن این مقاله، تا اندازه‌ای نسبت به آنچه از این کتاب آموختم انجام بدهم:)

راهکارهای اصلی برای بکارگیری دانسته‌ها: رفع و اصلاح

در این کتاب به طور کلی با دو دسته راهکار اصلی سر و کار داریم: راهکار اصلی اول، رفع موانع و نواقص است؛ و راهکار دوم، اصلاح عملکرد و جایگزین سازی عملکرد صحیح است.

بخشی از راهکارهایی که در این کتاب می‌آموزیم، به رفع برخی موانع و نواقص تمرکز دارد. مثلاً یکی از موانعی که بر سر بکارگیری دانسته‌های ما قرار دارد، و باید آن را از سر راه برداریم، فیلترهای منفی ذهنی است. همچنین یکی از نواقصی که باید جبران کنیم، عدم پیگیری است. باید پیگیری را به فرایند آموزش خود بیافزاییم، چه در نقش یک آموزش گیرنده و چه در نقش یک آموزش دهنده. یعنی تثبیت و بکارگیری دانسته‌های خود یا آموزش گیرنده هایی را که با ما کار می‌کنند، پیگیری کنیم.

بنابراین سویه‌ی دیگر رفع موانع این است که عملکرد خود را هم در آموختن، و هم در آموزش دادن اصلاح کنیم و مدل‌های قبلی ناکارآمد را با مدل‌ها و شیوه‌های مؤثر، بهینه و کارآمد جایگزین کنیم. در این کتاب نقش آموزش دهنده بسیار پر رنگ است، چون یک آموزش دهنده آن را نوشته است. همچنین او با اشاره به هرم یادگیری و نقش آموزش دادن به عنوان بهترین شیوه‌ی یادگیری اطلاعات جدید در مقایسه با روش‌های دیگری چون: مطالعه، تماشای برنامه‌ی آموزشی، شرکت در سمینار، بحث گروهی، و تمرین عملی و …، قصد دارد خوانندگان را به انتقال اطلاعات به دیگران ترغیب کند. 

امتداد ایده‌ی خلاقانه‌ی بکارگیری دانسته‌ها برای هر خواننده

بدون تردید یکی از خلاقانه‌ترین ایده‌های این کتاب که بعد از خواندن در ذهن خواننده‌ی آن ادامه پیدا می‌کند، این است که هر فردی با توجه به رشته، شغل و تخصص خود پیدا کند چگونه می‌تواند به طور مضاعف از دانسته‌هایش در زندگی واقعی استفاده کند. شکل زندگی متفاوت و تجربیات گوناگونی که هر یک از ما داریم، به اضافه‌ی وجوه مشترک و پر از شباهت زندگی همه‌ی انسانها، زمینه‌ی جالبی برای اندیشیدن به این ایده و یافتن پاسخ برای این پرسش است.

 ما به عنوان یک مخاطب ایده‌ی اصلی این کتاب تا آخرین روز عمر این مجال را داریم که در هر دو نقش اصلی آموزش گیرنده و آموزش دهنده، و همچنین نقش‌های دیگری که در زندگی ایفا می‌کنیم، راه‌های خلاقانه‌ای برای بکارگیری دانسته‌هایمان کشف کنیم. مثلاً بکارگیری دانسته‌هایمان در دو نقش خریدار و فروشنده، کارمند و مدیر، دانشجو و استاد راهنما، کارگر و کارفرما، فرزند و والدین، و  … . از این جهت ما می‌توانیم علاوه بر استفاده از آموزه‌های این کتاب، راه هایی فرعی و شخصی برای بکارگیری بهتر دانسته‌هایمان کشف کنیم.

در مقالات بعدی در این باره بیشتر با شما سخن خواهم گفت …   

توسط | 2017-05-31T12:28:02+00:00 دسامبر 15th, 2016|ایده‌ گرفتن از کتاب‌ها, مقالات|16s دیدگاه

درباره نویسنده:

16 دیدگاه

 1. احمد معین 11/04/2017 در 22:15 - پاسخ

  استاد سلام واقعا بسیار عالی است که ما مطالبی را میخوانیم و به کار ببندیم ولی اگر استفاده نکنیم توهم دانشی است که دچار شدیم و نمیدانیم
  سپاسگزارم

  • پروین شیربیشه 11/04/2017 در 22:15 - پاسخ

   سلام جناب معين
   سپاسگزارم
   اميدوارم ضمن دانستن و تحقيق، در به كارگيری دانسته‌ها نيز موفق عمل كنيم

 2. مهدی رشیدپور 11/04/2017 در 22:15 - پاسخ

  مقاله ای بسیار عالی و کاربردی.
  مشخص هست که این کتاب یک کتابی است که فوق العاده ارزش خواندن دارد و یک انسان که هدفش موفقیت در حیطه ی مورد علاقه اش است باید حتما مطالعه ی این کتاب را در دستور کار قرار دهد.

  بسیار متشکرم از مقاله ی خوبتون.

  • پروین شیربیشه 11/04/2017 در 22:15 - پاسخ

   سلام مخاطب گرامی
   بله همين‌طوره
   اميدوارم شما هم اين كتاب را بخوانيد و از آن استفاده كنيد
   پيروز و شاد باشيد

 3. استاد شیربیشه
  منم این کتاب رو خوندم و در اون نکات بسیار جالبی درباره آموختن و به کارگیری آموخته‌ها بود. ممنون که این کتاب را به دیگران معرفی کردید.

  • پروین شیربیشه 11/04/2017 در 22:15 - پاسخ

   سلامت و پيروز باشيد استاد رضائی گرامی

 4. احسان 11/04/2017 در 22:15 - پاسخ

  موفق و نامدار باشيد

  احسان مهدى نژاد

  • پروین شیربیشه 11/04/2017 در 22:15 - پاسخ

   سپاس

 5. استاد شیربیشه عزیز از این که این کتاب کاربردی را معرفی نمودید از شما
  بسیار سپاسگزارم
  با آرزوی موفقیت برای شما

  • پروین شیربیشه 11/05/2017 در 22:15 - پاسخ

   سپاس از شما جناب صبامهر

 6. رضا آرحیمی 11/06/2017 در 22:15 - پاسخ

  سلام
  ممنون از معرفی این کتاب و توضیحا ت جذاب شما
  من این کتاب رو خریده بودم اما فرصت تشده بود تا مطالعه کنم اما با صحبت های شما فکر می کنم که باید در اولویت بگذارم این کتاب. در هر صورت از شما سپاسگذارم

  • پروین شیربیشه 11/06/2017 در 22:15 - پاسخ

   سلام و سپاس از شما مخاطب گرامي
   اميدوارم از خواندن اين كتاب مفيد شما هم بهره مند شويد

 7. سروش صفدریان 11/06/2017 در 22:15 - پاسخ

  چه رسم خوبیه که کتابهایی که میخونیم و فکر میکنیم برای دیگران مفید باشه رو به صورت خلاصه نکات مهم برای بقیه به اشتراک میذارین.
  ان شا ا… که این رسم فراگیر بشه
  ممنون از شما
  سروش صفدریان
  http://www.Drsafdarian.com

  • پروین شیربیشه 11/06/2017 در 22:15 - پاسخ

   بله همين طور است
   با اين كار انتقال دانش، اطلاعات و تجربه عظيمي اتفاق خواهد افتاد
   پيروز و نويسا باشيد

 8. جعبه گل هدیه 11/10/2018 در 22:15 - پاسخ

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

  • پروین شیربیشه 11/01/2019 در 22:15 - پاسخ

   سپاس

درج دیدگاه